ARTEMIS Klub Sportowy ARTEMIS Bogini Artemis
Strona główna
O nas
Ludzie
Kalendarz
Kontakty
Co to BnO?
Fraszka
OMW
Puchar Przedwiośnia
10 Artemisu
Puchar Artemisu
Mistrzostwa DLŚ RJnO
Puchar Najmłodszych, Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa DLŚ RJnO 2016
MiniNM
MTBO
Prasa o BnO
Sponsorzy
Galerie
Linki
WYNIKI
Forum
UKS Świętoszów
Ost. mod.
12/12/2011 00:01:45
Nowa Gazeta Trzebnicka
 

Biegi na orientację.

Orientuj się!

21 kwietnia odbędą się w Trzebnicy zawody w biegu na orientację.

Bieg na orientację (BnO) polega na pokonaniu w jak najkrótszym czasie, trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi (PK). Źródłem informacji (charakter terenu, zapis trasy) jest mapa. Trasa biegu między punktami kontrolnymi jest dowolna i właśnie dowolność wyboru oraz realizacja przebiegu stanowi istotę BnO. Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Obecność na kolejnych PK powinna być potwierdzona na specjalnej karcie startowej. Zawodnicy i zawodniczki startują do biegu co 1-3 minuty, indywidualnie, według wcześniej ustalonej kolejności. W momencie startu otrzymują mapy, wykonane przeważnie w skali 1:15 000 lub 1:10 000. Zawierają one najmniejsze nawet elementy terenowe, zauważalne podczas biegu. -Trasa biegu, jej długość oraz skala trudności zależą od kategorii wiekowej i poziomu zaawansowania technicznego zawodników, dla których została zaprojektowana. W praktyce liczy ona w linii prostej około 2 km dla 10-latków, 4-6 km dla seniorów, oczywiście w zależności od rodzaju terenu - mówi NOWej Róża Miklis z wrocławskiego klubu sportowego Artemis, organizatora trzebnickich zawodów, które odbędą się 21 kwietnia w lesie bukowym; start i meta odbędzie się na basenie. Wezmą w nich udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Rywalizować będą między sobą o puchar dla najlepszej szkoły powiatu. Przygotowano dla nich następujące kategorie: D - uczniowie III i IV klasy SP; S - uczniowie V i VI klasy SP; G - uczniowie I i II klasy gimnazjum. Ekipa może liczyć maksymalnie po 15 osób w każdej z wymienionych kategorii. Zawodnicy indywidualnie zdobywają dyplomy do VI miejsca, a medale do III miejsca. Drużynowo prowadzona będzie punktacja osobno dla szkół podstawowych i gimnazjów. W każdej kategorii punktuje się pierwszych 10 zawodników: I miejsce - 20 pkt., II - 15 pkt., III - 10 pkt.....

- Bieganie na orientację to możliwość aktywności fizycznej niezbędnej dla zdrowego funkcjonowania każdego człowieka. Kształtuje ono cechy wytrzymałościowo-siłowe i rozwija sprawność ogólną, Samodzielne pokonywanie trasy, walka ze swoimi słabościami, zmęczeniem, wreszcie z wszelkimi przeszkodami terenowymi stanowi wspaniałą szkołę hartowania silnej woli i samozaparcia. Orientacja w terenie zmusza również do szybkiego rozwiązywania wielu zadań umysłowych. Uczy precyzyjnego analitycznego myślenia i błyskawicznego podejmowania decyzji. Wymaga spostrzegawczości, koncentracji, ale także podzielności uwagi pomimo zmęczenia. Często zawodnicy o mniejszych możliwościach biegowych osiągają lepsze wyniki, właśnie dzięki swoim cechom psychicznym i większym zdolnościom intelektualnym - dodaje Róża Miklis.

Z tego co mówią organizatorzy wydaje się, że biegi na orientację powinny cieszyć się sporym powodzeniem. Dodatkową zachętą dla uczestników powinny być także nagrody. Dlatego też trzebnicka impreza pokaże, czy ten rodzaj sportu ma w naszym regionie, za sprawą lasu bukowego, przyszłość.

P.

 

BnO to sport rodzinny. W tych samych zawodach mogą brać udział dziadkowie, rodzice i dzieci, co czyni ten sport płaszczyzną integracji pokoleń i pogłębiania więzów rodzinnych. W lesie jest wystarczająco dużo miejsca. W tych samych zawodach startują zarówno początkujący jak i wyczynowcy. Wszyscy razem tworzą sportową społeczność i swoistą sympatyczną atmosferę. Na świecie organizuje się szereg zawodów o charakterze masowym. Największe z nich to 5-cio dniowe, coroczne zawody pod nazwą 0-Ringen w Szwecji, w których startuje około 20 tys. osób. W największych zawodach w Polsce - "Pucharze Wawelu", startuje ponad tysiąc osób.

W dobie rosnących zagrożeń negatywnymi skutkami cywilizacji człowiek w naturalnym odruchu obronnym coraz częściej ucieka na łono natury. Przejawem tego jest również rosnąca popularność biegu na orientację. W Szwecji w około 900 klubach uprawia BnO około 200 tys. osób, podobnie w pozostałych krajach Skandynawii. Sport ten jest również popularny w Szwajcarii, Czechach i Słowacji (po 10 tys. uprawiających), oraz w innych państwach środkowej Europy. W Polsce także rośnie rzesza miłośników orienteeringu, aktualnie jest ich około 2 tys. Najprężniejsze ośrodki to: Kraków, Gdynia, Wrocław; Poznań i Warszawa.


Artemis na facebooku

NAJBLIŻSZE IMPREZY:
28.09. 3e OMW RJnO, Las Rędzińśki, rjno
28-29.09.Puchar Dobroszyc, Dobroszyce, bno

maratony i biegi inne


WYNIKI:
archiwum wyników


KALENDARZ 2018 dla DLŚ


Spis map bno i MTBO na Dolnym Śląsku 2002


Forum Artemisu

Szukaj na stronie

 

ARTEMIS  Robert Podsiadły - webmaster, zapraszam na stronę prywatną.
  Eduard Kustou - webmaster, zapraszam na stronę prywatną.
  Anna Włodarczyk - pomysłodawca.
 Róża Spiliszewska - aktualizacja strony.

strony KS ARTEMIS korzystają gościnnie z serwera: WN PWN S.A. 
 

Bogini Artemis